التهاب گلو و لوزه ها (فارنژیت) 
گلو درد یکی از علل شایع مراجعه به کلینیک می‌باشد .علیرغم اینکه اکثریت گلو درد ها ناشی از عوامل غیر باکتریال می‌باشند , اکثر بیماتران بدون دلیل , آنتی بیوتیک دریافت می‌کنند و این مسلئه باعث ایجاد ار گانیسم های مقاوم و همجنین افزایش میل به دریافت آنتی بیوتیک در بیماران شده است .

گلو درد ها علل مختلفی دارند شامل: 

۱-تحریک کنندها: حدود ۶۵% – ۳۰% از گلو دردها ئی که نمی‌توان علت خاصی برایشان یافت ناشی از تحریک کنندها می‌باشند. این نوع گلو دردها بیشتر به صورت خشکی و خارش و احساس خراشیدگی در گلو , بروز می‌کنند .محرک ها می‌توان خارجی یا داخلی باشند. یکی از شیع ترین عوامل محرک خارجی سیگار است. در افرادسیگاری این نوع گلو درد ها بسیار شایع می‌باشد. از دیگر محرک خارجی, آلرژس هستند که بخوص در افراد حساس ایجاد علائم سوزش گلو و چشم, آبریزش بینی و عطسه می‌کنند.

یکی از عوامل مهم و شایع داخلی ایجاد کننده گلو درد , اسید معده در افراد مبتلا به رگشت اسید مری به معده ( گاسترو از فارژیال رفلاکس) می‌باشد .که این نوع گلو درد معمولا صبح ها بوده همراه با گرفتگی صدا و علائم دیگر شامل سوزش سر دل و احساس ترشی در دهان می‌باشد .


۲-عفونت ویروسی: ویروس ها شایع ترین علت عفونی گلو دردها می‌باشند و تعداد زیادی از ویروس ها میتوانند سبب گلو درد شوند .ویروس های عامل سرما خوردگی ( رینوویروس , کرئنا ویروس , ویروس بین سی , شامل تنفسی , و پارا آنفلونزا ویروس) باعث بروز گلو درد به همراه دیگر علائم شایع سرماخوردگی مثل آبریزش بینی و چشم و سرفه و تب ملایم می‌شوند .این ویروس ها در فصول سرد , شیوع بیشتری دارند.

آدنو نو ویروس ها بیشتر در بچه ها های زیر ۶ سال شایع می‌باشند و می‌توانند باعث ایجاد تب بالا (بیش از ۴۰ درجه سانتی گراد) و گلو درد چرکی شوند.شیوع این ویروس بیشتر در آخر تابستان و پائیز می‌باشد.کوکساکی ویروس ها نیز درکودکان شایع بوده ومی‌توانند باعث بب بالا و بروز تاول و یا زخم های کوچک با قاعده ملتهب و قرمز در حلق و نیز درکف دست ها و پاها شوند. این نوع ویروس، هم در تابستان و هم پائیز شایع هستند،هریس ویروس نیز می‌تواند تب بالا و تاول یا زخم های سطحی در مخاط دهان و حلق ایجاد نماید.

ویروس های ایجاد کننده منونوکلئوز عفونی (ویروس ایشتین = بار و ساتیو مگالویروس که درسطوح اجتماعی – اقتصادی بالا و در بین جوانان بخصوص دربین کسانی که درتماس نزدیک سر می‌برند (مثل دانشجویانی که درخوابگاه های کالج زندگی می‌کنند) شایع بوده و باعث بروز گلودردهای چرکی،همراه با تب متوسط تا بالا و التهاب و تورم غدد لنفاوی و بخصوص درقسمت حلقی گردن می‌شوند.

۳- گلودردهای باکتریال: شایع ترین و مهم ترین عامل گلو درد باکتریال، استپتوکوک بتا همولیتیک گروه A می‌باشد.حدود ۱۰-۵% گلو درد بالغین و ۵۰% – ۳۰% گلودرهدها در بچه ها را شامل می‌شود.

گلو درد استرپتوکوکی معمولاً در سنین ۵ تا ۱۵ سال و در فصول زمستان و بهار شایع می‌باشد.علائم گلو درد استرپتوکوکی گلودرد شدید همراه با درد هنگام بلع، لرزه های متورم و قرمز، تب (متوسط تا بالا) همراه با لرز و ضعف، سردرد، وجود غدد لنفاوی دردناک و متورم درجلوی گردن و بعضی علائم گوارشی مثل تهوع و دل درد می‌باشد.


علائمی‌که بایستی دربیماران درچار گلودرد جدی گرفته و حتماً توسط پزشک پی گیری شود شامل:
۱٫ وجود گلودرد مداوم،بدون هیچ گونه بهبودی بیش از یک هفته ۲٫ وجود مشکل تنفسی، بخصوص صداهای غیرعادی درهنگام دم ۳٫ عدم توانائی دربلع ترشحات دهانی ۴٫ مشکل در بلع غذا یا مایعات ۵٫ وجود درد شدید گلو، بدون وجود قرمزی و التهاب ۶٫ وجود توده قابل لمس در گلو

عوارض گلودرد استرپیوکوکی شامل: تب روماتیمسی گلو مرولونفریت (التهاب کلیوی) و عوار چرکی مثل سینوزیت، ایجاد آبسه،عفونت گوش و ریه ها و عفونت غدد لنفاوی گردن می‌باشد.


تشخیص و درمان:
درمان آنتی بیوتیکی گلودردهای عفونی فقط در مورد گلودرد استرپتوکوکی جایز می‌باشد.

تشخیص،معمولاً کلینیکی بوده و اگر بیمار دچار گلودرد به همراه تب بیش از ۳۸ درجه سانی گرداد باشد لوزه های ملتهب و متورم و چرکی، غدد لنفاوی دردناک و متورم جلوی گردن بوده و دچار سرفه نباشد به عنوان گلو درد استرپتوکوکی تلقی و درمان می‌شود درصورت شک برای موارد استرپتوک و عدم وجود تمام این علائم از Rapid Streptococcal Screen و یا معمولاً کشت گلو که تست تشخیص استاندارد برای وجود استرپتوکوک می‌باشد،برای تشخیص قطعی استفاده می‌شود.

درمان گلو درد استرپتوکوکی شامل یک دوره ۱۰ روز آنتی بیوتیک (مثل پنی سیلین، یا آموکسی سیلین و در افراد حساس به پنی سیلین،اریترومایسین م) می‌باشد.

رژیم های درمانی کوتاه مدت ۵ روزه (مثل Amoxicilin/Clavulanate Cefarixone axetil , azithromycin , clarithromycin نیز استفاده می‌شوند.مزیت این درمان ها دوره کوتاه مدت می‌باشد که برای بیمار قابل تحمل تر است و از معایب آن:قیمت گران تر، و دارا بودن طبف وسیع آنتی بیوتیک های مورد استفاده می‌باشد که باعث ایجاد ارگانیسم های مقاوم می‌گردد.

دردهائی که همراه با سرفه، آبریزش بینی،سوزش و التهاب چشم ها و تب خفیف تا متوسط و گاهی اسهال همراه م باشند، معمولاً ویروسی بوده و نیاز به درمان آنتی بیوتیکی ندارند.

برای درمان این نوع گلودردها، مسکن های خوراکی برای رفع تب و درد (مثل استامینوفین و استفاده از سرم نمکی برای شستشوی بینی و دهان و نوشیدن مقدار کافی مایعات توصیه می‌شود.)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

لوزه كودك را باید درآورد یا نه؟‏


لوزه‏ها در دو طرف حلق قرار داشته و در مقابله با عفونت های تنفسی و دیگر عفونت ها نقش مؤثری دارند. اما گاهی خود لوزه‏ها تبدیل به محلی برای ایجاد عفونت های حاد و مزمن می‏شوند.


لوزه ها
دانشمندان معتقدند لوزه ها در تكامل دستگاه ایمنی بدن كودك نقش دارند. لوزه ی كودكان به طور طبیعی بزرگ تر از افراد بالغ است و با افزایش سن از حجم آن كاسته می‏شود.

هر چند بزرگی لوزه معمولا ناشی از عفونت است، ولی در بسیاری از موارد نیز ممكن است لوزه كودكی بزرگ تر از حد طبیعی باشد، ولی هیچ گونه عفونتی در آن وجود نداشته باشد.

در بسیاری از كودكان، لوزه‏های دو سمت حلق ممكن است چنان بزرگ باشند كه در خط وسط به هم برسند، بدون این كه كودك مشكل خاصی داشته باشد. بر عكس این حالت هم امكان پذیر است، یعنی در مواردی لوزه با اندازه كوچك، دارای عفونت قابل ملاحظه ای است. بنابراین بر اساس حجم لوزه نمی توان به طور مستقیم به عفونت آن پی برد. وجود ترشحات سفید پنیرك مانند روی لوزه نیز همیشه دال بر عفونت آن نیست.

قرمزی و پرخونی لوزه همراه با تورم غدد لنفاوی زیر گلو بهتر می‏تواند نشان دهنده ی عفونت ‏باشد.

 

بسیاری از والدین سرماخوردگی‏های مكرر كودك، گرفتگی بینی، عفونت مكرر گوش، بی‏اشتهایی، لاغری یا تب مكرر را در اثر بزرگی و عفونت لوزه می‏دانند و اصرار در برداشتن لوزه كودك دارند. ولی این مساله احتیاج به معاینه و بررسی از سوی پزشك متخصص دارد و چون لوزه در ایمنی بدن مؤثر است، همواره سعی می‏شود تا حد ممكن از برداشتن آن خودداری شود. 

لوزه‏ها در جریان عفونت حلق یا اصطلاحا گلودرد چرکی كه در كودكان بسیار شایع است عفونی و بزرگ می‏شوند كه اكثرا با بهبود عفونت، مجددا كوچك می‏گردند
در بعضی از خردسالان لوزه دچار عفونت مزمن می‏شود كه علایم آن شامل گلودرد مكرر، درد در هنگام بلع غذا، اشكال در تنفس، خشكی، تحریك گلو و بوی بد تنفس است. گاهی در این موارد بزرگی لوزه به حدی است كه باعث انسداد قابل ملاحظه جریان هوای تنفسی می‏شود و منجر به تنفس سخت و كمبود اكسیژن خون می گردد و در صورت عدم درمان، عوارض ریوی قابل ملاحظه خواهد داشت. در این موارد بهتر است با جراحی لوزه انسداد تنفسی برطرف شود.

در بیشتر كودكان با افزایش سن، تعداد و شدت عفونت های لوزه كم می‏شود.

 

لوزه سوم در قسمت پشت و بالای حلق قرار دارد و بافت نرم و پهنی است كه عفونت و بزرگ شدن آن معمولا از لوزه‏های دو سمت حلق تبعیت می‏كند، اما گاهی نیز به تنهایی بزرگ می‏شود. بزرگی لوزه سوم باعث انسداد جریان هوای بینی و بسته شدن شیپور استاش كه گوش میانی را به حلق متصل می‏سازد، می‏شود.

تنفس دهانی
علایم بزرگی لوزه سوم شامل گرفتگی بینی، تنفس از دهان و ترشح مداومبینی است. این كودكان معمولا صدای گرفته و تودماغی دارند. تنفس دهانی گاهی فقط در هنگام خواب بروز می‏كند، به خصوص اگر فرد به حالت درازكش خوابیده باشد. اما اگر لوزه سوم خیلی بزرگ باشد، كودك در هنگام روز هم با دهان نفس می‏كشد و لب و دهان او خشك می‏شود.

 

از دیگر علایم بزرگی لوزه سوم، عفونت مكرر یا مزمن حلق است. ورود ترشحات چركی به حلق به خصوص در هنگام شب و نیز خشكی گلو در اثر تنفس دهانی، منجر به سرفه‏های شدید می‏شود. لوزه سوم باعث بسته شدن شیپور استاش و عفونت مكرر یا مزمن گوش میانی همراه با كاهش شنوایی می‏شود.

 

در بعضی از كودكان كه لوزه‏های آنها بسیار بزرگ است، در هنگام خواب انسداد موقت جریان هوا روی می‏دهد كه منجر به خرناس كشیدن، تنفس سخت، كاهش اكسیژن خون و بالا رفتن گاز كربنیك آن و مشكلات ریوی قابل ملاحظه خواهد شد.